Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /usr/home/pggseo/domains/biznesgastronomiczny.pl/public_html/pimcore/lib/Zend/Cache/Backend.php on line 66 Archiwum - Biznes Gastronomiczny

Autorzy

Archiwum

rola młynka w procesie przygotowania kawy

Robert Kościółek 08 Kwi 2016

Pomyślałem, że ten temat jest na tyle szeroki, że warto go przedstawić w trzech oddzielnych wpisach. Zaczniemy od listy najważniejszych urządzeń niezbędnych do tego, aby kawę zmielić potem ją zaparzyć i ostatecznie z uśmiechem podać naszym gościom. Wbrew pozorom przygotowanie dobrej kawy wcale nie jest proste i wymaga odpowiedniego podejścia: powoli i dokładnie. Na końcu ostatniego wpisu chciałbym zasygnalizować, jak ważny i ciągle rosnący w siłę jest biznes kawowy, i jak istotna z punktu widzenia właściciela lokalu jest odpowiednio przemyślana inwestycja w urządzenia służące do parzenia kawy.

Czym jest coffee business?

Janusz Leszkiewicz 15 Lut 2016

Kawa to drugi, po ropie naftowej, najlepiej sprzedający się produkt na świecie. Jest ona także drugim, zaraz po wodzie, najczęściej spożywanym napojem.

Aby zrozumieć, czym jest coffee business trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, które są niezbędne przy prowadzeniu tego rodzaju działalności.

Zdjęcie instrukcji obsługi

Instrukcja obsługi - ważny dokument czy sterta makulatury?

Sebastian Sala 30 Czer 2015

Zacznijmy od przepisów. Polskie prawo nakłada na sprzedawcę obowiązek dołączania instrukcji obsługi w języku polskim do wszystkich urządzeń. Za brak takiego dokumentu przedsiębiorcy grozi kara. Ustawodawca dopuszcza załączanie instrukcji w postaci graficznej, jeśli będzie ona czytelna i powszechnie zrozumiała, zgodne z ustawą z 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 02.141.1176) – oznacza to, że brak instrukcji obsługi w języku polskim, ale także nieprawdziwe informacje udzielone przez sprzedawcę, mogą być podstawą do złożenia reklamacji z tytułu niezgodności towaru z umową.

Zdjęcie z wycinkiem projektu technologicznego

Projekt technologii zaplecza gastronomicznego - charakterystyka dokumentu

Mirosława Dymowska 26 Czer 2015

Projekt technologii zaplecza gastronomicznego to inaczej koncepcja programowo-przestrzenna pokazująca układ pomieszczeń, ich wzajemne powiązania użytkowo-funkcjonalne, wyposażenie techniczne i rysunki rozmieszczenia sprzętu wraz z przyłączami. Jest on bardzo ważnym elementem każdej planowanej inwestycji, stanowi zestawienie wszystkich niezbędnych wytycznych dla konkretnego lokalu, a także jest przewodnikiem dla inwestora oraz sprawozdaniem dla Sanepidu.

Zdjęcie z meblami ze stali nierdzewnej

Meble ze stali nierdzewnej

Robert Kościółek 11 Czer 2015

Ich historia jest długa i sięga ponad 100 lat. Oczywiście nie dotyczy to historii mebli w ogóle, bo te powstawały już w epoce kamienia. Chodzi o materiał, z którego mogą być wykonane. Ponad wiek temu pewien wizjoner odkrył, że niektóre stopy metali połączone ze sobą nie ulegają działaniu związków chemicznych zawartych w powietrzu oraz płynach. Krótko mówiąc, uzyskano wtedy pierwszą wersję stali nierdzewnej. Już kilka lat później przedsiębiorczy Niemcy opatentowali sposób jej produkcji i dzięki temu do tej pory są światową potęgą w tej materii.

Zdjęcie komory zmywarki i ramienia płuczącego

Obsługa okresowa zmywarki gastronomicznej

Sebastian Sala 26 Maj 2015

Wybraliśmy już profesjonalną zmywarkę jak najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb, podłączyliśmy ją do prądu i kanalizacji tak, żeby mogła poprawnie pracować, oraz wiemy, jak usprawnić jej działanie i jakich środków chemicznych używać, żeby efektywnie spełniała swoje funkcje. W tej części chciałbym się skupić na najczęstszych problemach, które mogą się przytrafić nawet w najlepiej zaprojektowanej kuchni. Problemy i awarie zdarzają się nawet najlepszym, ale miarą profesjonalizmu jest umiejętność radzenia sobie z nimi.

Zaplecze kuchenne lokalu gastronomicznego

Koncepcja technologiczna w gastronomii

Mirosława Dymowska 22 Maj 2015

Koncepcja technologiczna to rysunek układu funkcjonalnego pomieszczeń zaplecza gastronomicznego wraz z propozycją rozmieszczenia odpowiednio dobranego wyposażenia - urządzeń i mebli gastronomicznych. Dla jednego lokalu czasem mogą być proponowane różne warianty ustawienia ciągów technologicznych. Koncepcja technologiczna jest wykonywana zgodnie z obowiązującymi normami oraz przepisami Sanepidu i BHP. Zazwyczaj wykonuje się ją dla nowych i modernizowanych obiektów.